UU Egedal

UU Egedal varetager uddannelses- og erhvervsvejledningen af unge i grundskolen og frem til de er fyldt 25 år.

 

UU Egedal

Egedal Kommune tilbyder uddannelses- og erhvervsvejledning af elever i grundskolen, for unge uden ungdomsuddannelse, vejledning af unge der har fravalgt et uddannelsesforløb, eller evt. ønsker omvalg. Der er især fokus på unge, der har særlig behov for vejledning.

Vores uddannelsesvejledere har tæt kontakt til både de unge, skoler, forældre, uddannelsessteder, arbejdsmarkedet og andre med indflydelse på de unges uddannelses- og erhvervsbetingelser. Desuden er alle vejlederne forankret både lokalt, regionalt og nationalt i forskelligt udviklingsarbejde, der sikrer høj kvalitet indenfor området.

Forældre og unge kan derudover modtage vejledning via eVejledningen på ug.dk (UddannelsesGuiden), hvor uddannelsesvejledere sidder klar dagligt mandag-torsdag kl. 09-21, fredag kl. 09-16 samt lørdag og søndag fra kl. 12-16.

Kontakt din uddannelsesvejleder her:

  • Josephine Drefeld 
    Mail: josephine.drefeld@egekom.dk
    Tlf.: 7259 9235
    Vejleder for Hampelandskolen, Toftehøjskolen, Lærkeskolen.
    Ungevejledning for unge født ml. d. 1.-15. i måneden bosat i Stenløse skoledistrikt.
  • Michael Friis Petersen
    Mail: michael.f.petersen@egekom.dk
    Tlf.: 7259 9234
    Vejleder for Balsmoseskolen, Søagerskolen og Boesagerskolen.
    Ungevejledning for unge født ml. d. 16.-31. i måneden bosat i Smørum.
  • Trine Byrnak
    Mail: trine.byrnak@egekom.dk
    Tlf.: 7259 9233
    Vejleder for Bækkegårdsskolen, Stenløse Privatskole.
    Ungevejledning for unge bosat i Ølstykke skoledistrikt.
  • Trine Greig
    Mail: trine.greig@egekom.dk
    Tlf.: 7259 9232
    STU-vejledning for unge i Egedal Kommune samt Fyrtårnet i Ølstykke (dagbehandling), Naturskolen Mir i Ledøje (dagbehandling)

  • Stine Wilken (efter 1. okt. 2019)
    Mail: stine.wilken@egekom.dk
    Tlf.: 7259 9237
    Vejleder for Ganløse Skole, Maglehøjskolen
    Ungevejledning for unge bosat i Ganløse & Smørum skoledistrikt født ml. d. 1.-15. i måneden (Smørum).

  • Line Krogh Jensen (efter 1. okt. 2019)
    Mail: line.jensen2@egekom.dk
    Tlf.: 7259 9236
    Koordinator samt vejleder for Stengårdsskolen, Egedal 10. klassecenter.
    Ungevejledning for unge født ml. d. 16.-31. i måneden bosat i Stenløse skoledistrikt 

Kontakt til UU Egedals seketariat:

Sekretær Bettina Kuehn
Mail: uuegedal@egekom.dk
Tlf: 7259 8960

Hovedadresse:
UU Egedal
Hindbærvangen 224
2765 Smørum

Læs mere om UU Egedal på deres hjemmeside.